SCAN SCAPLA60SHUT Shuttered Padlock, Black
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
08
quantity
Product details
Category
The Scan Shutter Padlocks can be used in a variety of situations and are ideal for security shutters, gates and bollards. The padlock has a brass body with steel armoured casing. Its rotating shackle is made from hardened steel to resist cutting and sawing. The twin slots also restrict access to the shackle. This padlock is key retaining, meaning the key can only be removed when in the locked position. Brass cylinder to resist rusting. Supplied complete with 3 keys. Padlock Width: 60mm Padlock Height: 44mm Shackle Width: 20mm