Elecom MPA-ECC20BK USB Type C Extension Cable, 6.6 ft (2 m), USB2.0, 480Mbps, PD, 65W, Black
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
Specifications: ■Connector shape (plug): USB Type-C (TM) ■Connector shape (port): USB Type-C (TM) ■Compatible Devices: Smartphones, computers, AC chargers, USB hubs, keyboards, etc. ■Supported OS (Windows): Windows 11/10 ■Supported OS (macOS): macOS Sonoma 14/macOS Venture 13/macOS Monterey 12 ■Standard: Compliant with USB 2.0 standards. ■Supported transfer rate: Up to 480Mbps *Theoretical value ■USB Power Delivery Compatible: Yes. ■ Compatible voltage/current: Max 20V/3A (60W) ■ALT mode supported: x ■ Pin plating specifications: gold plated pins ■Shielding Method: Double shielding ■ Cable Length: Approx. 6.6 ft (2 m) *Connector not included ■ Cable diameter: approx. 3.8mm ■ Cable Color: Black ■Warranty period: 1 year ■Package form: bag + sticker ■ Environmental Consideration: EU RoHS Compliant (10 materials), Simple Packaging 【Description】 ■ USB Type-C (TM) cable extension cable (USB 2.0). ■ In addition to extending the cable length of the AC charger integrated into the cable, it can also be used for devices with short cable parts, such as USB hubs, docking stations, keyboards, etc., so you can connect it to a distance away from your computer. ■ You can choose the appropriate usage according to the situation, such as using a shorter cable to connect an extension cable only when you need it. ■*Bus-powered devices such as external portable disk drives may not work properly due to lack of power. ■ Connectable cables up to 9.8 ft (3 m) including this product for a total of 2 cables. The connection of the USB Type-C cable over 1m and two or more USB Type-C cables is not guaranteed to work. ■ Supports up to 480 Mbps, but USB 2.0 does not allow extension. ■USB Power Delivery, supports 60W charging up to 20V/3A. It can charge smartphones, tablets, laptops, and other devices equipped with a USB Type-C port. ■*If you are using USB Power Delivery, the connected device and the cable to extend must be compatible with USB Power Delivery. ■USB 2.0 compliant and data transfer up to 480 Mbps. - Uses gold-plated pin connectors that resist rust and reduce signal degradation. ■ Adopts a double shielded cable to protect the signal from external noise interference. ■*USB Type-C and USB-C are trademarks of USB Implementers Forum ■ Environmentally friendly product complies with the EU "RoHS Directive (restriction on use of harmful substances on electrical and electronics) ■ This product meets more than one of our own environmental certification standards and displays the "THINK ECOLOGY" mark. ■ Our commitment to environmental protection, the weight of the plastic in the packaging container of the product has been reduced by 20% more than our in-house standard products. ■ We are committed to environmental protection, and the packaging container of the product is made up of only paper, cardboard and polybag. Product inquiries Elecom General Information Center TEL. 0570-084-465 FAX. 0570-050-012 Reception Time / 10:00 - 19:00 24/7